Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Başkanıydı. Annesi İsmet Hanım, uzun seneler Kerkük mebusu olarak hizmet yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Destedat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri kompetanı oldu. Mütehassıslık sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle müşterek Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orta şarki Uran Üniversitesi Mütevelli Heyet çıbankanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bağırsakin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Kurulu’nun ilk resi beyı olarak hizmet aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. çıbankanlığı döneminde yükseköğretimde okullaşma oranında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment serladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Dünya Mizaç Örgütü’nün yapıunda hizmet almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Mizaç Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun serkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak hizmet almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç fasıl, El Kuruluna da dü fasıl reislik karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında serkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince resi bey ve umumi direktörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu serkanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca serkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri kayranında çok adetda ilmî makalesi, betik fasılü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok çok derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Pasış, Türe ve Latifçegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil biröte devletin resi beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en yüksek nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve sağlam çok ulusal organizasyon Doğramacı’evet en kıymetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Mehabetli Ulus Meclisi namına Mevki Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 bülten yaşamı çocuklara, jönlere ve tüm insanlığa ihtimam aşkıyla güzeştetir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunmuş olduğu yardımlarla keyif, eğitim ve marifet bağırsakin yarattığı kurumlarla daim kanalırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Ümraniye Klima ServisiÜmraniye Klima Servisi

kavaraının sistemden boşaltma edilmesinden sonra, klima sistemi Azot kavaraı ile basınçlandırılabilir. Klima sistemi basınç şeşndayken kilitlenir ve ardından muayyen bir müddet boyunca kavara tabncı kaybı muhtevain izlenir.|This website uses cookies

READ MOREREAD MORE
takipçi satın al Seo Fiyatları https://yaslihastabakicisi.name.tr/ https://labirent.name.tr/ https://teknikdirektor.name.tr/ https://biyomuhendislik.name.tr/ https://drama.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al