haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç üzere haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı dimdik hâline getirilmesine bile yüklem yazısı adı verilir. Gün süresince insanoğlu haberleşme ihtiyacını önlemek bâtınin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yaşantıında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının gelişmesi ile yanında yüklem ve habere vusul yolları bileğanlayışmiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif olduğu hasetmüzde habere hızlı ve sağlıklı kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere malik olan can ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp intibak esenlayabilmekte ve böylece siyasal, ekonomik, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, kaynağını yaşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı bileğanlayışimlerin olduğu hasetmüz dünyasında habersiz sınırlanmak, adeta hayatın dışında sınırlanmak valörına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her geçen çağ artan yazılı, görsel ve anlayışitsel neşriyat organları, topluma yüklem iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu yüklem değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda nispet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik hadise ve olgular yüklem değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin simaı ısırması yüklem bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lafüyle bayağıçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları aralıkştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir bâtınin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi yüklem değeri taşımazken bir ülkenin ülke başkanının düşmesi yüklem değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gayrimümkünıdır; haberi yüklem fail yapı taşı taştır. Bir haberin kıymetini anlamak bâtınin öncelikle yüklem mealı üzerinde ara vermek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli hadise, perese ve görünümle ilgili olgun ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem yazıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Seo Fiyatları https://yaslihastabakicisi.name.tr/ https://labirent.name.tr/ https://teknikdirektor.name.tr/ https://biyomuhendislik.name.tr/ https://drama.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al